Fonalféreg fertőzés
Fejlődési ciklusa[ szerkesztés ] A nyers vagy kezeletlen, fertőzött hús elfogyasztása után az esetlegesen bennük lévő izomtrichinella-lárvák befurakodnak a bélnyálkahártyájába, itt vedlenek, és 40 óra múlva elérik teljes fejlettségüket a férgek.
Ostorféreg-fertőzés
Kifejlett egyede az ún. A béltrichinák ivarosan szaporodnak, a nőstények elevenszülők. A fertőződés után nappal nagyszámú petét raknak le a bélbolyhokban.
A megszülető lárvák kifúrják magukat a vékonybélből, majd a vér- és nyirokereken át az izomzat különböző részeibe sodródnak, ahol betokozódva inaktívvá válnak.
Bélférgek, bélférgesség
A fonalféreg fertőzés kb. Gazdának csak azok az állatfajok alkalmasak, melyek legalább részben ragadozók vagy dögevők. A vándorpatkány Rattus norvegicus szívesen fogyaszt dögöt, ezért könnyen fertőződhet, a sertés pedig könnyen fertőződhet patkány fogyasztásával.
Olykor növényevő háziállatokban, például lóban, marhában is megjelenhet, ha annak takarmányába húslisztet kevertek. Más trichinella fajok[ szerkesztés ] Orvosi és állatorvosi szempontból kevésbé jelentős fajok: T. Főként ragadozó emlősökből medvék, rókák, farkasok, menyétfélék ismert, de igen gyengén fertőz sertést és patkányt.
Trichinella-fertőzést regisztráltak Szabadkán
Az fonalféreg fertőzés betokozódott lárvái különösen jó fagytűrő képességet mutatnak. A többi fajnál jobban tűri a magas hőmérsékletet.

Dögevő vagy ragadozó madarakban és emlősökben egyaránt előfordul, olykor embert is fertőz. Csak Új-Guineából ismert. Trichinellózis[ szerkesztés ] A trichinella okozta megbetegedés.

Fonalféreg fertőzés ember leggyakrabban akkor fertőződik, ha nyersen fogyaszt fertőzött sertéshúst. Az okozott betegség, a trichinellózis jellegzetes példája az esetenként embert is fertőző állati betegségeknek, tehát zoonózis. Az emberi trichinellózis hazánkban ritka.

Emberben a fertőzés olykor halálos kimenetelű szívizomgyulladáshoz vezethet. Emberben mindkét alak, tehát a bél-és az izomtrichinella is súlyos tüneteket okoz, kezeletlenül sokszor halálos kimenetelű. A béltrichinellózis tünetei: láz, hasmenés, hányás, hasi fájdalmak.

Az izomtrichinellózis tünetei: magas láz, izomfájdalmak, nyelési és légzési nehézségek, kötőhártyagyulladás, vizenyős beszűrődések a szemhéjakon és az arcon, bőrkiütés. A halál a kezeletlen fertőződés esetén hét múlva áll be a beteg toxikus, teljesen lesoványodott állapotában.
Bélférgesség tünetei és kezelése
Irodalom[ szerkesztés ] 1. Babos S Élősködő fonálférgek III. Fonalféreg fertőzés fertőzés parasitica III. Simple species identification of Trichinella isolates by amplification and sequencing of the 5S ribosomal DNA intergenic spacer region. Veterinary Parasitology, Kassai T Helmintológia: az állatok és az ember féregélősködők okozta bántalmai. Medicina, Budapest. Kotlán SKobulej T. Mezőgazdasági Könyvkiadó. The systematics of the genus Trichinella with fonalféreg fertőzés key to species.

Veterinary Parasitology, 93, — Rózsa L Élősködés: az állati és emberi fejlődés motorja.